top of page

 

Наша рідна мова

 

 

 

 

 

Прислухайтеся: зранку й до вечора навколо нас звучить мова. Ось у сусідній кімнаті з кимось по телефону розмовляє мама, по радіо чути голос диктора, а на вулиці — веселий сміх дітей.

 

Ти так звик до цього, що майже не помічаєш звучання мови. Ти чуєш її лише тоді, коли вона звернена безпосередньо до тебе.

 

А тепер припусти на хвилинку, що мови нашої (та й інших мов світу) зовсім нема. Якою була б земля? Якими були б ми?

 

Навіть уявити неможливо, яка це була б сумна картина: немає великих міст, ба, навіть маленьких сіл, не ходять поїзди, не літають літаки, не їздять автомобілі. Скрізь тихо, порожньо і сумно. Стіною стоять непро­хідні ліси, а в них — хижі звірі, гадюки, сови...

 

А хто там боязко визирає з печери? Та це ж первісна людина. Скоцюрбилася від холоду і голоду, щільніше натягає на голі плечі якусь шкуру, сторожко озирається навкруги... Такими були наші пращури, такими й зо­сталися б, якби не зробили геніального відкриття — не винайшли мову.

 

Мова первісних людей була дуже бідною. Вона складалася з небагатьох слів. Значення кожного такого слова були нечіткими, їх супроводжували рухами, які допомагали людям порозумітися. Та минали роки, сто­ліття, змінювалися люди, вдосконалювалися й мови.

 

Не одразу мови різних народів стали такими, якими вони є нині. Багато зробили для вдосконалення на­шої української мови визначні представники народу: письменники, вчені, видавці книжок, газет і журналів, освічені люди різних часів.

 

Особливо почесне місце належить Тарасу Григоровичу Шевченку, який обробив, відшліфував і показав народові, та що там народові — цілому світові, дорогоцінне каміння — мову простого, пригнобленого тоді українського народу.

 

Ми з тобою отримали у спадок сучасну українську літературну мову — багату, розвинену, гнучку. Нею можна висловити все: від найскладніших і найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів, пісень і оповідань.

 

Не шкодуй часу й зусиль для вивчення мови. Мова — наш вірний друг і помічник протягом усього життя. Так нам заповідав наш великий поет:

...Учітесь, читайте,  чужого научайтесь, свого не цурайтесь.

 

 

Наталка СТЕЦЬКІВ

У житті ти ніби диво.

Незбагненна і красива.

Ніби квітка веселкова

Чарівниця, моя мова.

Незрівнянна велич мови

Мудрості життя основа.

Ти — матусі колискова,

Татусеве вірне слово

І бабусі мила казка,

Дідусева добра ласка.

Світе мій, моя родина,

лиш з тобою я — Людина.

* * *

Рідна мово!

Ти єдина, Наче мати й Батьківщина.

Не скорилась, не змінилась,

З д іда-прад іда лишилась

Тим взірцем одвічно милим,

Що дає наснагу й силу.

 

Ода рідній мові: Збірник віршів.— Миколаїв, 2008. — 48 с.

bottom of page