top of page
  1. Ви йдете на урок. Поруч нікого немає. Ніхто не сміє відвертати
    Вашу увагу. Ваша думка спрямована на основний об'єкт
    навчального  вивчення.  Подумки охоплюєте загальний
    зміст уроку і головну мету. Пригадуєте запис
    плану уроку — він у Вас перед очима. Зараз слід
    добре провести пролог занять: «тема — мета —
    мотив — сенс»...
    Удома це питання Ви осмислю­єте: що маєте в
    підсумку? Навіщо людям знати і вміти це?
    Чому цей матеріал значущий для кожної людини?

     

  2. Ви йдете назустріч дітям. Вони завжди чекають Вас із
    наді­єю на цікаві заняття. Ви йдете до людини. Спілкування з нею трима­тимете на рівні високої культури,  ніжно торкаючись особистості, але не опускаючись нижче культурної норми людського спілкування.
    І це Ви здатні зробити. Удо­ма Ви воює спробували «надягти плаття доброзичливості», при­брати «замок» рук, схрещених на животі, розкрити долоні в бік співрозмовника, виголосити пози­тивне підкріплення на адресу своїх улюблених домочадців...
     

  3. Спершу подбайте про спри­ятливу психологічну  атмосферу. Погляньте на обличчя дітей: чи всі добре почуваються? Чи немає похмурих? Невдоволених? Серди­тих? Чи зручно всі влаштувалися? Чи не треба комусь допомогти влаштуватися? Не бійтеся втратити хвилини — потім усе буде на­долужено, коли Ви привчите дітей до лагідної турботи про кожного і  відповідального   ставлення  до справи.
    Пригадайте, Ви вже пробува­ли вносити в атмосферу домівки цінність, коли казали, що раді всіх бачити, що скучили, принесли всі на вечерю щось смачненьке... Ви знаєте, що підняти атмосферу можна лише через ціннісне при­внесення.
     

  4. Тепер чітко оголосіть план і обсяг роботи, мотивуйте дії. Зазда­легідь опишіть очікуваний оста­точний результат, який ви з дітьми отримаєте наприкінці занять. За­питайте, чи зрозумілий задум.
    І це Ви вмієте. Пам'ятаєте, як планували вдома недільний день, коли обговорювали програму не­дільного відпочинку всією сім'єю?
     

  5. Починайте працювати за пла­ном, складеним удома. Він лежить на Вашому столі, там чітко окресле­но етапи, засоби, вказано матеріал. Не бійтеся відходити від плану: Ви до нього легко можете повернутися в будь-яку мить — він же розташо­ваний просто перед Вами.
    Коли Ви писали план, логіка уроку вже була обміркованою, тому не бійтеся, що Ви втрати­те цю логіку, якщо раптом діти несподіваною реакцією порушать перебіг роботи. Ви ж удома вміє­те поєднувати одночасно домаш­ню роботу і розмову з дітьми, які стрибають навколо Вас...
     

  6. Не ходіть по класу. Не стійте перед очима дітей весь час. Вони від Вас стомлюються. Сядьте за стіл. Або в куточку класу. Цен­тром уваги нехай стане учень. Му­зику уроку грають діти, Ви лише диригент. Тільки не махайте ру­ками. Сучасний диригент керує оркестром за допомогою міміки, пластики, пози, погляду.
    Іще раз пригадайте свою до­мівку. Ви ж не стоїте весь час перед своєю родиною. Ви сидите в кріслі в куточку... А Ваші діти так тонко відчувають Вашу при­сутність...
     

  7. Спостерігайте процес розу­мової роботи дітей. Забудьте про оцінки. Радійте наполегли­вості та успіхам кожного учня. Супроводжуйте, під­тримуйте, спрямовуйте роботу дітей. Контроль пе­редайте дітям: вони нічого не впустять, адже їх багато.
    Можливо, Ви це теж умієте? Коли розподіляєте домашню роботу на всіх членів сім'ї. Ви вже навчаєтесь мисте­цтва залучення в діяльність усіх, а свою постать відсуваєте в тінь. Коли Ви збоку милуєтеся Вашою родиною, Ви ж не боїтеся, що вони про Вас забудуть чи перестануть про Вас піклуватися...
     

  8. Встановіть зв'язок уроку з наступною самостійною роботою дітей удома. Вкажіть дітям, що саме  урок  розкрив  перед  ними можливість самостійно працювати для оволодіння матеріалом.
    Ви ж казали колись своїм ді­тям: «Тепер ти вже вмієш... Те­пер ти сам спробуй... А тепер ти зможеш....»
     

  9. Висловіть задоволення робо­тою. Повідомте про самопочуття. Запропонуйте  дітям  зробити  те саме,   оцінюючи  свою  особисту участь у спільній роботі. Можете навіть запропонувати їм постави­ти собі оцінку за роботу. Не бій­теся — вони ніколи не завищують оцінок.
    Це — як прощання з гостями. Ви ж дякуєте гостям, виражає­те задоволення від спілкування з ними, і Ви слухали у відповідь їхні подяки. Тож Ви цілком умієте це робити.
     

  10. Потім знайдіть тихе усаміт­нене місце і відпочиньте. Подумки проаналізуйте пройдений урок. За­значте на аркуші, що слід було б внести в наступний урок. Тим са­мим Ви вже почали його конструювати.
    Це як удома... ремонт іде, а в хвилини відпочинку Ви вже вигаду­єте новий спосіб майбутнього об­лаштування квартири. Значить, і це Ви вмієте робити.
     

  11. Послухайте, як звучить Ваш голос: він лагідний І мелодійний? Він виразний і багатий інтонацій­но? Він передає впевненість? Він не має в собі наказовості? Не схо­жий на голос сердитої продавчині, котра безцеремонно спілкується з нами на базарі? Чи немає в його звучанні агресії? Страхання дітей не тільки марне, а й шкідливе, бо провокує надалі хуліганські вчин­ки протесту в підлітка.
    Пригадайте: чи не казав хтось із домашніх: «Не розмовляй зі мною, як учителька» або «Ти наче слідчий кримінального розшуку»? А якщо Вам казали: «Який у Вас дивовижний голос! Ви не співа­єте?» — будьте певні: значить, дітям приємно слухати Вас на уроці..
     

  12. Пригадайте минулий урок... Як Вас називають діти? Ви їх, зви­чайно, на ім'я. Але що чуєте у відповідь? Чи звучить Ваше ім'я, коли вони звертаються до Вас? Якщо не пам'ятаєте, заплануйте на наступному уроці паузу під час безіменного звертання до Вас... Досить раз це зробити, висловлюючи тим здивування: чи не забули діти Ваше ім'я? — як етичну про­блему буде розв'язано.
    Перенесіть цей досвід додо­му... Ви звикнете до обоє'язкового звертання на ім'я, і тоді мимоволі навчите цього дітей. Добре було б, прийшовши на батьківські збо­ри, запропонувати батькам вирі­шити це виховне питання.
     

  13. Знайдіть час супроводжува­ти перевірку письмових робіт ма­ленькою запискою на адресу учня. Визначіть якийсь позитивний мо­мент у його роботі, заодно назвіть хорошу рису його характеру, під­ресліть здібності... Висловіть спо­дівання на нові майбутні успіхи. Супроводжуйте це певними методичними порадами... Якщо введете це в практику, будьте готові до того, що робити це можна лише за умови обов'язкового письмового звертання до всіх дітей. Тут небезпечно знедолити когось, обминувши його увагою.
    Вам це буде нескладно, якщо домашні часто чують від Вас доб­рі слова і підкреслювані Вами по­зитивні риси всіх членів родини. Але якщо Ви ще не робите такого в сім'ї, то почніть одночасно за двома напрямами: професійним і сімейним. Ви матимете одночас­не поліпшення результатів у вза­єминах за цими двома напрямами. Потім Вам скажуть: «Пощасти­ло тобі... І учні в тебе хороші, і сім'я теж хороша...»
     

  14. Час від часу знаходьте хви­линку для того, щоб виявити став­лення до того, що відбувається за вікном: мороз, сонце, дощ, туман, наближення свята, помітно ознаки весни або літа, осені чи зими, відсутність однієї дитини на уроці («Шкода! Його нам так не виста­чає»).
    Пробуйте вплітати реальні по­дії сьогодення в контекст навчаль­ного матеріалу та організованої роботи. Для такого зв'язку є гли­бокі підстави: життя цілісне і єди­не у своєму перебігу.
     

  15. Звичайно,   рекомендацій щодо Вашого костюму давати не  можна, та й навряд чи можливо. Однак слід пам'ятати, що діти ба­чать постать учителя перед собою протягом шести годин, спостері­гаючи або красу, або порушення елементарних етичних аконів, сприймаючи високу гігієнічність або неохайність і неакуратність форми.
    Добре було б пам'ятати, що діти люблять новизну, незви­чайність, а підлітки — яскравість і   оригінальність. Тож  учителю доводиться ставати перед дзерка­лом, аби оцінювати свій зовнішній портрет.

  16. Урок — це Ваш витвір. Ніхто не владний над перебігом уроку і ніхто не сміє втручатися в зміст організованої Вами роботи.
    Не дозволяйте руйнувати єдність педагогічного процесу. Діти гідно оцінять Ваші тверді принципи, заодно вони вчитимуться у Вас серйозного ставлення до своєї праці.

bottom of page